Ще одна країна відмовилася від російської системи "Мир"

Читать на русском

Ще одна країна відмовилася від російської системи

Ще одна країна відмовилася від російської системи "Мир"

Банки Киргизстану припинять працювати з картками російської платіжної системи "Мир", проти оператора якої США запровадили санкції. Вже з 5 квітня 2024 року такі карти перестануть зчитувати банкомати та POS-термінали.

Також для карток "Мир" зупиняться грошові перекази та онлайн-платежі на користь киргизстанських рахунків.

Про це офіційно повідомив "Міжбанківський процесинговий центр" (МПЦ) Киргизстану.

Зазначається, що таке рішення ухвалено через санкції США проти російської "Національної системи платіжних карток" (НСПК) — оператора платіжної системи "Мир". У зв’язку з цим "Міжбанківський процесинговий центр" заявив про припинення відносин із НСПК, щоб не потрапити під вторинні санкції.

"23 лютого 2024 року OFAC (Office of Foreign Assets Control, підрозділ Мінфіну США, що відповідає за контроль за іноземними активами) ввело санкції проти АТ "Національна система платіжних карток", оператора карток платіжної системи "Мир". З метою мінімізації ризику вторинних санкцій ЗАТ "Міжбанківський процесинговий центр" як гарант безперебійної роботи національної платіжної системи "Елкарт" повідомляє про припинення взаємовідносин з 5 квітня 2024 року з АТ "НСПК", – йдеться в повідомленні.

У зв’язку із припиненням обслуговування "Мир" карток у платіжній системі "Елкарт" користувачам з 3 квітня 2024 року з 12:00 за місцевим часом стануть недоступні основні види операцій. Це:

 • обслуговування карток в еквайрингових пристроях (безготівкова оплата в POS-терміналах та зняття готівки в банкоматах);
 • перекази з картки на карти;
 • електронна комерція: інтернет-платежі з картки на рахунки торговельно-сервісних підприємств.

"Мир" звужується: де можна платити російськими картками

Оператора системи "Мир" НСПК було створено в Росії у 2014 році – після введення санкцій через окупацію українського Криму. 100% компанії належить Банку Росії.

Прямою метою створення НСПК було бажання російської влади перестрахуватися на випадок відключення карток міжнародних платіжних систем. Після того, як з Росії в березні 2022 року пішли міжнародні платіжні системи Visa і Mastercard, а їх російські карти перестали працювати за кордоном, росіяни користувалися картами "Мир" для безготівкових платежів за кордоном, хоча мережа прийому цих карток і була обмежена набагато сильніше, ніж у міжнародних платіжних систем.

Після оновлення санкцій список країн, у яких працює "Мир", скорочується дедалі більше. На момент введення обмежень з боку США розплатитися картками "Мир" можна було, зокрема, в:

 • Казахстані;
 • Білорусі;
 • Венесуелі;
 • В’єтнамі;
 • Киргизстані;
 • Вірменії;
 • Таджикистані;
 • Кубі.

Уже з 30 березня прийом платежів у системі "Мир" припинила Вірменія. Винятком стала інфраструктура банку "ВТБ Вірменія" – "дочки" російського ВТБ.

Більшість банків у Казахстані також відмовилися від обслуговування російських карток "Мир". Частково продовжують працювати з ними лише "ВТБ банк" та "Берек банк".

У Таджикистані також лише два банки продовжують приймати карти "Мир". Це державний Амонатбанк та Dushanbe City Bank. А в Узбекистані "Мир" не працює ще з осені 2023 року.

Окрім того, мобільна платіжна система Mir Pay, призначена для оплати картками російської системи "Мир", зникла з Google Play. А служба мобільних платежів Samsung Pay тепер повністю забороняє використання карток "Мир".