Берлін попередив уряд Грузії про небезпеку ухвалення закону про «іноагентів»

Ухвалення в Грузії закону про так званих іноземних агентів може стати перешкодою для вступу країни до Євросоюзу, заявила представниця канцлера Німеччини Крістіане Гоффман. Вона нагадала, що торік Євросоюз уже вимагав від Грузії відмовитися від законопроєкту, і керівництво країни обіцяло зняти його з порядку денного.

З аналогічною позицією виступило і міністерство закордонних справ Німеччини. Його речник Себастьян Фішер заявив, що закон про «іноагентів» може стати інструментом тиску на незалежну пресу, а свобода слова є однією з основ будь-якої демократії та обовʼязковою умовою для приєднання до Євросоюзу.

Фішер зазначив, що в разі ухвалення законопроєкту країни ЄС проведуть між собою консультації, за підсумками яких Грузія може втратити шанс вступити до союзу.

Німецькі ЗМІ припускають, що проєкт грузинського закону про «іноагентів» стане однією з тем обговорення під час запланованого на 12 квітня візиту до Німеччини нового премʼєр-міністра Грузії Іраклі Кобахідзе.

Законопроєкт про запровадження в Грузії статусу так званих іноземних агентів був уперше внесений до парламенту країни навесні 2023 року. Його було ухвалено в першому читанні, але відхилено в другому після масових протестів. Закон «Про прозорість іноземного впливу» зобовʼязував би будь-які організації, діяльність яких фінансується з-за кордону на 20% або більше, офіційно реєструватися в статусі «іноземних агентів». Критики документа, до яких приєдналася і президентка Саломе Зурабішвілі, стверджували, що законопроєкт складений на зразок російського, який Кремль використовує для боротьби з незалежними громадськими організаціями та інакодумцями.

3 квітня цього року владна партія «Грузинська мрія» заявила, що знову внесе законопроєкт до парламенту. За словами лідера парламентської фракції «Грузинської мрії» Мамуки Мдінарадзе, текст залишиться незмінним, лише термін «агент іноземного впливу» замінять на «організацію, яка реалізує інтереси іноземної держави».

Ініціативу щодо ухвалення закону засудив Держдепартамент США. Проти неї зі спільною заявою виступила грузинська політична опозиція.

Грузія набула статусу кандидата на вступ до Євросоюзу наприкінці 2023 року.

Форум